neděle 23. září 2012

Čarodějův synovec (RC Review)

Původní název: The Magican´s Nephew
Autor: C. S. Lewis
Datum vydání: 1955
České datum vydání: 2005
Série: Letopisy Narnie
Díl: 1/6
Nakladatelství: Fragment
Překlad: Veronika Volhejnová
Počet stran: 208
Žánr: Fantasy, Dobrodružný
Datum četby: 22. - 23.9. 2012  
Anotace:
Je spousta dveří, ale pouze jedny vedou do jiného světa. Projděte s námi do země zázraků a kouzel - do Narnie!
Staňte se spolu s Digorym a jeho kamarádkou Polly svědky zrození pohádkové země! Seznamte se s bájným lvem Aslanem, který ji chrání, a poznejte zlou čarodějnici Jadis, která chce všechny ovládat.
Nenechte si ujít fantasy bestseller, který nadchl miliony čtenářů po celém světě.

Takhle mokré a studené léto nebylo už roky.

Kniha Čarodějův synovec je buď milým začátkem nebo příjemnou třešničkou na konec. O čem to mluvím? Tato kniha je součástí knižní série Letopisy Narnie, kterou autor napsal jako poslední, ale dějově je zasazena dlouhou dobu před díl první. V této knize zjistíme, jak překrásná země zvaná Narnie vznikla a co tomu předcházelo... 

Nebyl by to C. S. Lewis, kdyby tu nebyly děti. Našimi hlavními hrdiny jsou Digory, Chlapec, který bydlí se svým strýcem a tetou, protože jeho nemocná maminka se u nich léčí, a Polly, která bydlí ve vedlejším domě  a aby se nenudili, začali spolu podnikat různá dobrodružství. Při jedné ze svých her, kdy se rozhodnou prozkoumat chodbu, vedoucí pod střechami všech domů v ulici, se nedopatřením dostanou do pracovny Digoryho bláznivého strýčka Andrewa. 

Ten neváhal a rozhodl se použít děti k něčemu, na co si sám netroufl. Donutil Polly dotknout se krásného žlutého prstenu, který ležel na jeho stole a...Polly se vypařila. Její kamarád ji  po hádce se strýcem co nejrychleji následoval. Děti se objevily na místě, které sloužilo, jako rozcestí do dalších světů a to by nebyla zvědavá dítka, kdyby se nerozhodla při té příležitosti navštívit i jiné světy...

Čarodějův synovec je první kniha, kterou jsem od tohoto autora měla tu čest číst a jsem ráda, že jsem začala právě jí. Příběh je svižný a nijak moc komplikovaný. Děti se zapletou s jednou zlo čarodějnicí, která je postranním zlem celého příběhu. Pouze doplňuje příběh, který začne až v dalších knihách. Vysvětlí se zde, jak moudrý lev Aslan vytvořil Narnii a Digory s Polly tomu mohli přihlížet.
"Narnie, Narnie, Narnie, procitni. Miluj. Mysli. Mluv. Buďtež kráčející stromy. Buďtež mluvící zvířata. Buďtež zázračné vody."

Styl psaní i vyprávění příběhu, mne utvrzuje v tom, že kniha je zaměřena na mladší čtenáře. No, v tuhle chvíli se začnete hlásit a pokřikovat, že v tom jsou i filozofické prvky, které děti nepochopí. Ano i to je pravda. Ale stále to zůstává pohádkou pro děti.

Kniha se četla opravdu lehce a já ji měla přečtenou opravdu po krátké době. Příběh je milý a oslovil i mou šestnáctiletou mysl, která si přeje přečíst si pokračování. Jelikož je kniha tak útlá, nemám co víc bych k ní řekla. Snad jen to, že pokud máte rádi fantasy příběhy a dosud jste se s knihami C. S. Lewise nesetkali a konečně vám nevadí trochu toho dětského stylu, jděte do ní! 4 hvězdičky


Děkuji nakladatelství Fragment za poskytnutí recenzního výtisku.
Obálka a anotace byla převzata z webu nakladatelství, kde si můžete také knihu objednat.
Doplňující obrázky jsou z http://weheartit.com/.

2 komentáře:

  1. Ja som si ju prečítala minule, ako poslednú, konečne som ju našla v knižnici 8D
    nebola zlá, ale sú časti série, ktoré sa mi lúbili viac.

    OdpovědětSmazat
  2. Skvělá recenze (jak jinak)!! Já Narnii miluju jako film a do knížek se asi pouštět nebudu, protože Narnie = pro mě film. (což je asi blbost, ale takhle to mám třeba i s Percym).
    Každopádně víš, co se mi taky líbí (když pominu ten úžasný styl, kterým píšeš recenze) nový design a k němu barva hvězdiček a některého textu. Moc hezky to k sobě jde a ladí to spolu :))

    OdpovědětSmazat