pondělí 17. září 2012

Filmová podoba týdne (4)

Pondělní meme z tvorby Niklause.
Cílem je každý týden uveřejnit jeden film, popř. seriál, který vznikl na základě knihy.

A na tohle pondělí vybírám film, který vznikla podle mé nejoblíbenější - ano, našla jsem moji TOP knihu. Jsem sice jedna z milionů, které této knize propadly, ale já ji miluji!. Dočetla jsem ji minulý týden a už se může pyšnit tímto titulem. Film jsem poprvé viděla dávno a od té doby snad dvacetkrát určitě. A není to nic jiného než...

Pýcha a předsudek

Základní informace
Autor knihy: Jane Austenová
Název knihy: Pýcha a předsudek

Režisér: Joe Wright
Rok: 2005
Hudba: Dario Marianelli
Obsazení: 
Elizabeth - Keira Knightley
Darcy - Matthew MacFadyen
Pan Bennet - Donald Sutherland


Jeden z nejčtenějších a nejoblíbenějších knižních bestsellerů, Pýcha a předsudek britské spisovatelky Jane Austen, se po více než šedesáti letech vrací na filmové plátno. Snová výprava do Anglie konce 18. století s hvězdným obsazením, okouzlující kamerou a nesmrtelným příběhem dokáže alespoň na dvě hodiny zpomalit zběsilé tempo moderní doby. Klasický příběh lásky a nenávisti líčí osudy pěti krásných sester Bennetových, které jejich matka (Brenda Blethyn) vede pevnou rukou k životnímu názoru, podle něhož je žena šťastná jedině tehdy, když se bohatě provdá. Jediná Elizabeth (Keira Knightley) se tomuto modelu zatím úspěšně vzpírá, plně podporována dětinským otcem (Donald Sutherland). Když se v blízkém zámečku zabydlí svobodný a hlavně bohatý pan Bingley, všichni Bennetovi v čele s maminkou zavětří šanci na výhodný sňatek. Nejstarší dcera Jane (Rosamund Pike), citlivá a krásná dívka panu Bingleymu okamžitě podlehne. Mladší Elizabeth se zase zamlouvá jeho přítel, pan Darcy (Matthew Macfayden), který ovšem vypadá jako ukrutný snob a navíc má podle všeho prsty v krizi, která později naruší vztah Jane a pana Bingleyho. Je možné jednoho člověka stejně vášnivě nenávidět jako milovat?

"Pýcha a předsudek poskytla základní zápletku tolika romantickým komediím, že je s podivem, že se ji nikdo tak dlouho neodhodlal natočit," říká producent Paul Webster. Režisér Joe Wright se ovšem pokusil zpracovat toto důvěrně známé téma po svém. "Rozhodně jsem se chtěl vyhnout bezstarostné idylce, kterou se filmy z tohoto historického období často vyznačují. Snažil jsem se Pýchu a předsudek co nejvíc přiblížit skutečnosti a současnosti. Je to film o mladých dívkách, které se poprvé v životě zamilují. To se před dvěma sty lety vyjadřovalo stejně jako dnes," říká režisér. Tomu se do filmu podařilo obsadit elitu britského herectví (Judi Dench, Brenda Blethyn), mladé hvězdy (Keira Knightley, Rosamund Pike) a jako pomyslnou třešničku na dortu hollywoodského veterána Donalda Sutherlanda.

Trailer


Můj názor

Ehm teď to bude jak výklad fanatika....Miluji ten film (kolikrát jsem to už řekla?). 
Je krásně zpracovaný, je tam ve důležité z knihy, Keira aka Lizzie je úžasná a o Mattovi jako Darcym ani nemluvím. Je vidět že je to udělané moderněji (oproti PaP z roku 1995) ale to ničemu nevadí. 

Celý film doprovází nádherná hudba, kterou já osobně poslouchá velmi často. 

Jsou snad jen dvě věci, které filmu vytknu:

1) Není tam všechno a je to pozměněné - ano, výše jsem řekla, že je tam vše podstatné, ale takové menší drobnosti, které milovník knihy potřebuje tam prostě nejsou, ale chápu to. 
2) Pouze Severní Amerika dostala konec...Ten pravý konec! Já osobně na něj narazila pouze nedávno a byla jsem z toho hotová. Zajímá vás jak to skončilo? Koukejte =D Je to strašně sladké! Ehm, samozřejmě spoiler pro toho, kdo to nezná =D -> VIDEO ZDE

FotogalerieŽádné komentáře:

Okomentovat